Stroomstoring Spanje en Portugal: Lissabon en heel Spanje zonder elektriciteit

Gepubliceerd op 28 april 2025 om 13:36

Maandagmiddag is er een grote stroomstoring geweest in Spanje en Portugal. In heel Spanje is op dit moment geen stroom. In Portugal zijn sommige delen zonder elektriciteit, waaronder de hoofdstad Lissabon. Het is nog niet duidelijk wat de oorzaak is.

Archiefbeeld van het centrum van Lissabon oktober vorig jaar: Jessy/NL nieuws - Tekst: Nieuwsredactie

De Spaanse netbeheerder Red Eléctrica laat weten dat ze "alles op alles" zetten om de storing op te lossen. Volgens Spaanse media zoals El Mundo en ABC wordt er keihard gewerkt om het stroomnet weer aan de praat te krijgen. De gevolgen zijn groot: het openbaar vervoer ligt stil, luchthavens hebben problemen, en in steden zoals Madrid doen de verkeerslichten en metro's het niet meer. Ook winkelcentra en telecomdiensten hebben last van de stroomuitval. De Spaanse spoorwegen meldden dat er sinds 12:30 uur helemaal geen treinen meer rijden of vertrekken.

In Portugal zit onder andere het centrum van Lissabon zonder stroom. Volgens de Portugese krant Expresso hebben zaken zoals apotheken, sportscholen en cafés geen elektriciteit. Ook internet- en telefoonverbindingen werken niet goed.

Een journalist van de Volkskrant meldde dat de stroom op het vliegveld van Porto wegviel. “Waarschijnlijk draaien hier alleen de noodaggregaten, want uit de stopcontacten komt niks.”

Het Spaanse Nationaal Cybersecurity Instituut bekijkt of het misschien om een cyberaanval gaat, maar daar is nog niks over bekend. De Nederlandse netbeheerder TenneT zegt dat het Europese stroomnet sterk met elkaar verbonden is. Daarom houden ze de situatie goed in de gaten. Voor Nederland zijn er voorlopig geen gevolgen.