De publieke omroepen EO, HUMAN en VPRO hebben maandag aangekondigd samen een nieuw omroephuis te vormen: Het Huis van de Verdieping. De omroepen blijven zelfstandig, maar gaan intensiever samenwerken binnen het nieuwe publieke bestel.

Beeld: | Tekst: Nieuwsredactie
“Wij werken samen om trouw te blijven aan onze eigen missies,” aldus de drie partijen in een gezamenlijke verklaring. “In dit huis staan we naast elkaar – onafhankelijk en eigenzinnig. Onze leden en achterban zijn daarbij het kloppende hart van onze verhalen.”
Het initiatief volgt op plannen van voormalig mediaminister Eppo Bruins, die in april bekendmaakte dat de taken van individuele omroepen moeten worden ondergebracht in vier of vijf omroephuizen. Het doel is de bestuurlijke laag van de publieke omroep te verkleinen. Waar nu elke omroep een eigen bestuur heeft, geldt straks één bestuur per omroephuis. De hervorming gaat in 2029 van start.
De drie omroepen benadrukken dat hun samenwerking juist kracht haalt uit hun verschillende achtergronden: het christelijk geloof (EO), humanisme (HUMAN) en vrije denkstroming (VPRO). “Samen willen we maatschappelijke verantwoordelijkheid nemen en verhalen brengen die raken, duiden, verbinden en verdiepen,” aldus de verklaring.
Eerder maakten AVROTROS en PowNed al bekend een omroephuis te vormen. De NOS en NPO blijven buiten de omroephuizen bestaan. De NTR krijgt de opdracht om samen met de NOS een taakomroep te vormen; lukt dit niet, dan wordt de NTR ondergebracht in een omroephuis.